ALFADENT

Čistenie zubov

Najdôležitejšia je večerná hygiena pred spaním. Zvyšky jedla nalepené na zuboch nám najviac škodia v noci počas spánku, pretože jazyk a pery očisťujúce zuby mechanicky počas spánku nie sú aktívne. Tiež slinné žľazy, ktoré vyrábajú sliny riediace zubný povlak cez deň, v noci pracujú minimálne. Nesmieme zabúdať, že čistiť zuby by sme mali po každom jedle.

Dĺžka čistenia zubov

Čas nerozhoduje. To, koľko minút potrebujeme na vyčistenie zubov, sa nedá presne povedať. U každého je to individuálne. Rozhodujúce je to, ako si zuby vyčistíme. Aspoň dvakrát to musíme urobiť naozaj dôkladne - ráno po zobudení a večer, pred spaním. Nezabudnime, že deťom do 7 rokov musíme pomáhať a dočisťovať zuby my.

Výber zubnej kefky

Je dôležité, aby sme vedeli nielen to, akú zubnú kefku potrebujeme, ale aj ako táto zubná kefka funguje a akú techniku čistenia máme použiť, aby naše čistenie bolo účinne. Výber zubnej kefky a tým aj starostlivosť o svoje zuby považujú pacienti často za vec triviálnu, ktorej nevenujú veľkú pozornosť.

Zubná kefka je najznámejšou pomôckou ústnej hygieny. Hoci sú požiadavky na vhodnú zubnú kefku veľmi jednoduché, mnoho obvyklých zubných kefiek na trhu týmto požiadavkám nezodpovedá. Často pri výbere zubnej kefky sme ovplyvnení reklamou v televízii a obchodných centrách. Na dokonale odstránenie zubného povlaku z prístupných povrchov by zubná kefka mala mať malú čistiacu hlavičku s husto osadenými štetinami z umelých vlákien so zaoblenými koncami. Zaoblené konce vlákien sa nestrapkajú a sú šetrnejšie k ďasnám. Malá preto, aby sme čisteniu každej plôšky venovali dostatočnú pozornosť a vedeli lepšie kontrolovať tlak, ktorým kefkou pôsobíme proti zubom a ďasnám. Husto osadené vlákna zabezpečia dôkladné vyčistenie zubného povlaku. Inými slovami, čím je hlavička kefky hustejšia, tým je čistiaci účinok väčší. Mäkká musí byť preto, aby sme dlhodobým používaním nepoškodili tvrdé ani mäkké tkanivá v ústach. Tvrdé vlákna na zubných kefkách dokážu spôsobiť škody, ktoré na začiatku necítime, ale neskôr sa môžu prejaviť bolesťou v oblasti krčkov najmä po konzumácii niečoho sladkého, ovocia či vypití ovocných štiav. Neskôr zuby reagujú bolesťou na všetko studené a aj na čistenie, čo má za následok, že ich čistíme menej a tým sa dostávame do začarovaného kruhu, keď sa to stále zhoršuje. Nie je pravda, že mäkké vlákna na zubných kefkách sa rýchlejšie „strapkajú“ ako vlákna stredné či tvrdé. Keď sa nám kefka po niekoľkých týždňoch použitia „strapká“, to znamená, že pri čistení na zuby priveľmi tlačíme. Výrobcovia zubných kefiek v súčasnosti používajú výhradne syntetické vlákna, lebo tieto vlákna zabraňujú rozmnožovaniu baktérií, ako na rozdiel od vlákien z prírodných materiálov. Prírodné vlákna sú ideálnou živnou pôdou pre baktérie, kvôli tomu, že dlho schnú. Akokoľvek, odporúča sa meniť kefku po dvoch – troch mesiacoch v každom prípade, lebo baktérie sú stvorenia odolné, a udomácnia sa vo vláknach kefky tak či tak. Tiež treba vymeniť kefku po prekonaní ochorenia ústnej dutiny. Málokto z nás vie, že opakovaným zdrojom herpetických infekcii môže byť práve zubná kefka. Zubnú kefku počas používania vždy treba opláchnuť prúdom vody, aby sa odstránili nánosy plaku zachyteného medzi vláknami. Kefku nenechávame voľne položenú ani ju nenechávame hlavičkou dolu, pretože takto sa vlákna nestíhajú vysušiť, hlavička je stále vlhká, čo je ideálna pôda pre baktérie.

Správna technika čistenia zubov vychádza z výberu správnej zubnej kefky. Jemné krúživé pohyby, ktoré smerujú od ďasien k zubom (z červeného na biele) počas ktorých sa hlavička kefky pohybuje nielen po zuboch, ale i v oblasti, kde sa stretávajú zuby a ďasná, dokážu odstrániť plak z povrchu zubov, aj z oblasti ďasien, ktorá býva často zapálená a krváca. Zápal a krvácanie sú spôsobné práve povlakom obsahujúcim baktérie dlhodobo uložených na rozhraní zubov a ďasien. Jednoznačne najlepšou a najúčinnejšou kefkou, ktorá dokonale dokáže vyčistiť oblasť prístupných zubných plôšok, ako i rozhrania medzi zubom a ďasnom, je jednozväzková kefka. Jej malá hlavička obsahujúca len jeden zväzok vlákien je práve tak veľká, aby čistila len jeden zub. Jej veľkosť nám umožňuje lepšie kontrolovať tlak a tak čistenie touto kefkou nespôsobí poškodenie zubov ani ďasien.

Žiadna klasická zubná kefka však nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami. Práve tento priestor je často zodpovedný za vznik kazov, napriek tomu, že čisteniu zubov klasickou kefkou venujeme dostatočnú pozornosť. Je preto nutné doplniť čistenie o použitie medzizubnej kefky. Táto kefka je vlastne tenký drôtik s jemnými štetinkami, ktorý sa ľahko zavedie do priestoru medzi zubami a vyčistí a vyleští aj toto ťažko prístupné miesto. Jeho zavedeniu nesmie brániť zubný kameň v tejto oblasti, a tak by malo prvému použitiu predchádzať profesionálne vyčistenie zubnou hygieničkou. Zubný kameň nemusí úplne zabrániť zavedeniu medzizubnej kefky medzi zuby, môže však výrazne zúžiť tento priestor a ovplyvniť tak výber veľkosti a náročnosť zavedenia kefky. Veľkosť a typ medzizubnej kefky nám pomôže vybrať náš zubný lekár, či hygienička po vyšetrení našich medzizubných priestorov. Výber týchto kefiek je taký veľký, že my sami nie sme schopní vybrať si tú správnu medzizubnú kefku, a technika čistenia taktiež nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá a tak je dobré, ak nás ju naučí náš stomatológ alebo zubná hygienička.

Elektrické zubné kefky

Elektrická zubná kefka Súčasná doba je vo veľkej miere poznamenaná vedeckým pokrom a technickou revolúciou. V neposlednom rade to platí aj v stomatológii v prípade zubných pomôcok ako sú zubné kefky. Ich vývoj smerom k zjednodušeniu a automatizácii nám priniesol elektrické zubné kefky. Elektrické zubné kefky pracujú na princípe jednak mechanického odstraňovania plaku, to znamená, že štetinami hlavičky elektrickej zubnej kefky manuálne odstraňujeme povlak z povrchov zubov a jednak z odstraňovania plaku pomocou rotačných alebo oscilačných pohybov hlavičky zubnej kefky, prípadne ich kombinácii.

Elektrická zubná kefka Najväčšou výhodou elektrickej zubnej kefky je, že skracuje čas čistenia, pretože čistiaci účinok je oveľa vyšší ako pri čistení klasickou zubnou kefkou. V podstate jej použitie spočíva v jej postupnom prikladaní na dostupné plôšky zubov. Jednoduchosť ovládania elektrickej zubnej kefky môže najmä u detí vzbudzovať záujem a hravosť a tým ich lákať k čisteniu zubov. Elektrická zubná kefka je takisto dobrou alternatívou pre starých a postihnutých ľudí, či pre osoby hendikepované v ústnej hygiene.

Elektrická zubná kefka Používanie elektrickej zubnej kefky má aj isté nevýhody, ktoré musíme spomenúť. Ide o vysokú frekvenciu rotačných pohybov, ktorá sa pohybuje od 2500 po 7500, čo síce zaručuje vysokú účinnosť pri odstraňovaní zubného povlaku, ale zároveň je aj jej najväčšou nevýhodou. Pri predstave, že rotačná kefka s umelým vláknom prejde jedným miestom asi 5000 krát za minútu, je nám zrejme, že tento opakovaný pohyb neostane bez následkov. Po čase dôjde k mechanickému poškodeniu povrchu zubu s najvýraznejším efektom tam, kde je zub najslabší. Je to v mieste prechodu korunky zuba do koreňa, kde je sklovina najtenšia, kde ju táto kefka doslova vyderie. Túto drážku nazývame klinovitý defekt. Najskôr sa to prejaví zvýšenou citlivosťou, neskôr i viditeľnou drážkou v oblasti krčku zuba. Vyzerá ako pozdĺžna ryha, ktorá je rôzne hlboká s hladkými akoby vyleštenými stenami. To je dôkaz, že nevznikla pôsobením baktérii pri vzniku zubného kazu, ale mechanicky, nesprávnym čistením. Preto stomatológovia doporučujú používať elektrickú zubnú kefku len raz za čas, dajme tomu raz za týždeň, aby nedochádzalo k mechanickému poškodeniu zubov. Takéto mechanické poškodenie nachádzame aj u pacientov, ktorí používajú klasické tvrdé kefky v kombinácii s nesprávnou technikou čistenia. Ich defekty sú však ale menšie, pretože pri ručnom čistení nie sme schopní vyvinúť také množstvo opakovaní čistiaceho pohybu, ako dokáže elektrická zubná kefka.

Sonické zubné kefky

Sonické zubné kefky Sonické zubné kefky sú najnovším typom elektrických zubných kefiek. Ich špecialitou je schopnosť odstrániť zubný povlak z dostupného povrchu zubu i z ťažko prístupných miest, dokonca bez toho, aby sa tohto povrchu dotýkali. Je ďalším vývojom elektrickej zubnej kefky. Namiesto jednoduchého elektromotora pracuje so zvukovou energiou v oblasti vysokej frekvencie, čím je asi stokrát rýchlejšia než obyčajná zubná kefka a ešte stále desaťkrát rýchlejšia než „normálna elektrická“ zubná kefka.

Sonické zubné kefky Vibrácie, ktoré sa z hlavičky prenášajú na vlákna dosahujú 30000 až 40000 pohybov za minútu. Rozkmitané konce vlákien roztrasú tekutinu v jej okolí (vodu, sliny). Tento pohyb sa prenáša aj na častice povlaku, a to spôsobí ich oddelenie a odstránenie z povrchu zubu. Okrem toho sa medzi vláknami kefky tvoria pri vibráciách bublinky, ktoré sú nasmerované proti povrchu zubu a taktiež sa podieľajú na odstránení plaku na povrchu zubu. Ak k tejto schopnosti odstraňovať povlak pridáme mechanický účinok, ktorý vzniká štandardným pohybom kefky po povrchu zubu je výsledok naozaj vynikajúci. Pohyb roztrasenej tekutiny, ako i bublinky sa dostávajú i do tých miest, kam sa vlákna hlavičky zubnej kefky nedostanú. Sú to medzizubné priestory a ťažko prístupná oblasť zubov, ktorá je prekrytá ďasnom na rozhraní zubov a ďasien. Účinok sonických kefiek sa v tekutom prostredí popisuje do vzdialenosti 3 mm od konca vlákien. I keď účinok v tejto vzdialenosti predstavuje len 58 percentnú redukciu plaku oproti účinku v mieste dotyku vlákien so zubom, predsa len je to účinok pomerne vysoký. Sonická kefka nám môže nahradiť štandardnú zubnú kefku. V súčasnej dobe sa pracuje na vývoji hlavičky sonických kefiek, ktorej veľkosť, tvar a hustota vlákien budú optimálne. Existuje predpoklad, že účinnosť existujúcich typov sa dá ešte zvýšiť. Štúdie ukázali, že účinok sonických zubných kefiek pri čistení plakov je veľmi dobrý. Pri počiatočnom používaní sa pociťuje ľahké, tlakom vyvolané „šteklenie“, ktoré však po fáze navykania zmizne.

Zhrnutie

Správna zubná kefka by mala mať malú hlavičku a husto osadené mäkké vlákna. Spolu s ňou k dôkladnej hygiene potrebujeme aj medzizubnú kefku. Z elektrických zubných kefiek sú najlepšou alternatívou sonické zubné kefky. Štúdie ukázali, že účinok pri čistení plakov je veľmi dobrý. Pri počiatočnom používaní sa pociťuje ľahké, tlakom vyvolané „šteklenie“, ktoré však po fáze navykania zmizne.

Zubná pasta

V súčasnej dobe sú z pohľadu zubného lekárstva takmer všetky zubné pasty bezchybné. Tu len v krátkosti zhrnieme aké kvality by mala mať zubná pasta a čo by mala obsahovať:

  • Fluoridy – minerály, ktoré spevňujú zubnú sklovinu (ešte viac ako vápnik) a majú proti kazový účinok, čo znamená, že zuby sú odolnejšie voči kazu.
  • Antibakteriálne alebo „zuby vytvrdzujúce“ prísady: napr. chlórhexidín, roztoky fluoridov amínu a zinku.
  • Jemné až normálne brúsne (oškrabujúce) častice, ktoré odstraňujú zafarbené povlaky, vždy však majú za následok aj isté odieranie zubnej skloviny. Predovšetkým zubné pasty, ktoré majú zuby „bieliť a leštiť“, sú spravidla brúsiace. Rôzni výrobcovia preto teraz udávajú stupeň obrusovania svojich zubných pást takzvanou hodnotou RDA (Radioaktive Dentin Abrasion). Hodnota RDA od 35 – 40 je napr. nižšou hodnotou a považuje sa za hodnú odporúčania. Dobrá zubná pasta by z dôvodu obsahu brúsnych častíc nemala „napádať“ ani zubnú sklovinu či umelé látky alebo kovy nachádzajúce sa v ústach.
  • Tenzidy (penotvorné látky). Tieto látky sa starajú o to, aby sa pri čistení latky zo zubnej pasty mohly dostať všade. Okrem toho podporujú odstraňovanie plakov. Podiel tenzidov by však nemal prekračovať dve percentá množstva zubnej pasty.
  • Príjemná chuť, ktorá dobre osvieži po použití zubnej pasty.

Bieliace pasty

Bieliace pasty sú zubné krémy, ktoré sú v reklamách vychvaľované ako zubné pasty s bieliacim účinkom bez vedľajších následkov. K tomu azda môžeme povedať, že prirodzená farba zubov môže byť veľmi odlišná a je daná geneticky, a nemôže byť ovplyvnená zubnou pastou.

Bieliaci účinok týchto pást spočíva v odstraňovaní zubného povlaku brúsnymi časticami alebo kyselinami nachádazúcimi sa v paste. Obe látky sú pri dlhodobom používaní pre zub nanajvýš škodlivé! Možno používať iba bieliace pasty s menej silnými brúsnymi časticami, avšak pri dlhodobom používaní sú tiež skôr poškodzujúce. Pri používanú bieliacich zubných pást treba mať na zreteli, že môžu zub poškodiť, preto je lepšie nechať si povlaky pravidelne profesionálne odstraňovať u zubného lekára.

Zubná niť

Zubná niť Mnohí z nás už určite od stomatológa počuli, že je potrebne ju používať, ale takmer nikto to nerobí pravidelne (len 3 % obyvateľstva). Zubná niť je nenahraditeľnou pomôckou pri čistení medzizubných priestorov, ktoré nie sú pre zubnú kefku dostupné, a ktoré tvoria 30 % zubného povrchu. Preto si treba pamätať, že používanie zubnej nite je pevnou súčasťou pravidelnej ústnej hygieny, ktorá nemôže byť nahradená nijakou inou pomôckou, môže byť len doplnená niečím iným. Každý medzizubný priestor by sa mal čistiť minimálne jedenkrát denne, samozrejme najlepšie však po každom jedle. Ak keď jej nízke používanie obyvateľstvom sa dá vysvetliť istou komplikovanosťou a časovou náročnosťou (človek má nakoniec 30 medzizubných priestorov). Je možné, že na začiatku môže ešte v medzizubných priestoroch dochádzať k ľahkým krvácaniam, ktoré by najneskôr po jednom týždni mali prestať.

Zubná niť Ako rozpoznáme zdravé ďasno? Zdravé ďasno má bledoružovú farbu a nekrváca ani pri čistení zubov. Ako rozpoznáme zapálené ďasno? Zapálené ďasno je začervenené, opuchnuté a ľahko sa rozkrváca - najmä pri čistení. Zápaly sú spôsobené bakteriálnym povlakom. Baktérie sa vyskytujú v ústach celkom prirodzene. Pokiaľ ich však denne riadne neodstránite z okrajov ďasna a zubov, začnú uvoľňovať jedovaté toxíny, ktoré vyvolávajú zápal ďasna. Naše telo sa bráni baktériám a na postihnuté miesto posiela viac krvi. V tejto krvi sa nachádzajú imunobunky, ktoré by mali baktérie odzbrojiť. Preto dochádza ku krvácaniu ďasna. Zdravé ďasna nekrvácajú a krvácanie nám jasne ukazuje, kde na zuboch sa nachádzajú povlaky. Pokiaľ povlaky neodstránime, časom stúpne ich agresivita, pridbudnú ďalšie, ešte nebezpečnejšie mikroorganizmy, ktorých toxíny narušujú vlákna, ktorými je prichytené ďasno ku kosti a k zubu.

autor: MUDr. M. Nawaf