ALFADENT

Hygiena

Často sa pacienti pýtajú ako je možné, že aj napriek tomu, že si umývajú zuby viac krát denne, tak stále majú zubná kaz a zubný kameň. Ide o to, že po umytí zubov sa začne na povrchu zubov vytvárať povlak, ktorý obsahuje baktérie a zvyšky jedla. Baktérie začnú tieto zvyšky a hlavne cukor metabolizovať, čím vytvárajú kyseliny, ktoré poškodzujú povrch zubov a vzniká zubný kaz. Povlak, ktorý sa udržuje na miestach, ktoré neboli poriadne vyčistené sa postupne mineralizuje a tak vzniká zubný kameň. Baktérie, ktoré sa v ňom nachádzajú postupne prenikajú do ďasna a poškodzujú veľmi dôležité spojenie ďasna a krčka zubu a postupne vzniká parodontálny vačok a parodontitída spojená s kývaním zubov. Najlepšou liečbou týchto problémov je ich prevencia a predchádzanie vzniku povlaku a zubného kameňa. Preto je veľmi dôležité dôkladne vyčistiť všetky miesta na zube a nezabudnúť na najkritickejšie, akými sú medzizubné priestory, všetky jamky a ryhy a krčková oblasť zubov. Stomatológovia dôrazne odporúčajú dva krát ročné hygienické čistenie zubov a kontrolu stavu zubov a celej ústnej dutiny.

Paradontóza

Pojmy paradentitída, parodontopatia a paradontóza sú odvodené od slova "parodont". Paradontom rozumieme zubný fixačný aparát, tzn. systém zakotvenia zubu v kosti. Z latinského názvu para – okolo, odontos – zub. Všetky zápalové ochorenia parodontu (paradontitída), môžu vyvolávať rýchle a hlboko siahajúce poškodenia parodontu, vrátane odbúravania kostí, s možnou stratou zuba.

Parodontopatie sú zápalové reakcie ďasna, vyvolané plakovými baktériami, ktoré ležia nad a pod okrajom ďasna. Priebeh choroby môžu negatívne ovplyvňovať funkčné poruchy v žuvacom systéme, poruchy v celkovej látkovej výmene, stres, nadmerné požívanie alkoholu a nikotínu a mechanické traumy. Pri zápaloch fixačného aparátu zubov sa objavujú plakové baktérie.

Znakmi pre zápalovú zmenu ďasna, predchodcu tvorenia vačkov a odbúravania kosti, sú červenkasté, opuchnuté a predovšetkým ľahko krvácajúce oblasti sliznice. Často sa vyskytuje tvorba abscesov (hnisov) - znak tvorenia vačkov medzi zubom a ďasnom. Mnoho pacientov redukuje zo strachu pred opätovným krvácaním čistenie zubov, čo žiaľ len podporuje pokrok parodontopatie.

Sondovanie priestoru medzi zubami a ďasnom podáva informácie o lokalite, hĺbke a stupni zápalu. Pomocou röntgénových snímok je možné objasniť rozsah a druh kostnej atrofie.

So zvyšujúcim sa vekom stúpa počet ochorení spojených s úbytkom kosti, ktorý je rozhodujúci pre stratu zubov v starobe. Začína sa takzvaná paradontitída dospelých. U 45-57-ročných pacientov je napadnutá asi štvrtina kosti, u 60-ročných už jedna tretina. Najsilnejšie napadnutie je na predných zuboch dolnej a hornej čeľusti, ako i na prvých stoličkách.

Terapia pri paradontitíde

Pri terapii sa musia odstrániť symptómy ochorenia v rovnakom rozsahu ako príčiny a všetky ochorenie podporujúce faktory. Pacient musí preukázať dostatočnú mieru vlastnej iniciatívy a jeho domácu starostlivosť o zuby musí prispôsobiť ochoreniu. V rámci prípravy na liečbu sa v ústnej dutine odstraňujú rušivé polia, ako netesné výplne a problematiky zhryzu. Definitívne protetické útvary sa naproti tomu zhotovujú po ukončení liečby.

Parodontálno-chirurgické zákroky sa vykonávajú pri hlbokých (6mm), dlhšiu dobu existujúcich váčkov, ktoré nie sú dosiahnuteľné nástrojmi. U väčšiny prevedených otvorených kyretáží ošetrujúci lekár odklopí ďasno pomocou skalpelu kvôli lepšiemu vyčisteniu pod dohľadom, rovnako môže vložiť náhradnú kosť a sliznicu zošiť v rovnakej alebo hygienicky lepšie dostupnej pozícii. Týmto zákrokom sa parodontopatia často efektívne odstráni, pre pacientov však vznikajú opticky ťažko akceptovateľné zubné krčky, ktoré môžu po operácií reagovať veľmi citlivo. Tieto dentálne problémy možno samozrejme opäť riešiť. Pacient však nesmie zabúdať, že musí počítať s vyššími nákladmi na konzerváciu zubov.

Na podporu bakteriálneho zneškodnenia a zníženia mikrobiologických plakov v ústnej dutine môže byť okrem nasadenia roztokov na vyplachovanie v ťažkých prípadoch potrebné aj podanie antibiotík. Tak ako pri ochrane pred zubným kazom aj pri parodontopatií je najdôležitejším faktorom dobrá ústna hygiena.

Parodontopatie sú ochorenia, ktoré postihnutých pacientov sprevádzajú po celý život. Často sa žiaľ kvôli vracajúcemu sa alebo chronickému ochoreniu alebo pokračujúcemu odbúravaniu tkaniva končievajú predčasnou stratou zuba. Prognóza je priaznivá len vtedy, keď sa príslušné ochorenie včas zistí a nasledujú potrebné liečebné opatrenia.

autor: MUDr. M. Nawaf