ALFADENT

Estetická stomatológia

Biele zuby V dnešnej dobe Estetická stomatológia hrá veľmi dôležitú úlohu a je zameraná na zlepšenie vzhľadu nášho chrupu.

Bielenie zubov

Bielenie zubov je stomatologický zákrok s vysokým estetickým efektom. História bielenia zasahuje do konca 19. storočia, a odvtedy bolo vyvinutých niekoľko bieliacich postupov. V súčasnosti je bielenie zubov bežné v celom svete.

V mnohých krajinách sa bielenie zubov považuje striktne za kozmetický zákrok. Niektorí ľudia si dokonca bielia zuby vždy pri ich čistení.

Bielenie zubov je použitie bieliacich gélov, ktoré sú aplikované na zuby. Ich pôsobením prichádza k farebným zmenám na zuboch. Je dôležité podotknúť, že tento gél nemôže byť aplikovaný na pokazené zuby a zuby s odkrytými krčkami. Najskôr je potrebné tieto zuby ošetriť.

Príčiny neželaného sfarbenia zubov rozdeľujeme do dvoch skupín: vývojové príčiny a príčiny sfarbenia po ukončení vývoja zubov.

Najznámejšou vývojovou príčinou sfarbenia trvalých zubov je podávanie tetracyklínu (antibiotikum) deťom do 7 až 8 rokov, ktoré môže mať, okrem zmeny farby, aj ďalšie vývojové chyby v štruktúre zuba, napríklad nevytvorenie zubnej skloviny.

Ďalšou vývojovou príčinou môže byť infekcia dočasného zuba, ktorá spôsobí zmenu farby jeho nástupcu, alebo nadmerný príjem fluóru, ktorý spôsobí zmenu farby zuba. Inak povedané, zube sú silne, ale majú žlto-hnedú farbu.

Po ukončení vývoja zuba dochádza k zmene farby pri úrazoch a vnútornom krvácaní zuba, fajčením, alebo farbivami z jedál a kozmetiky. Okrem toho dochádza k prirodzenej zmene sfarbenia zubov vekom, a tiež jednotlivé zuby majú prirodzene inú farbu: napríklad rezáky sú svetlejšie ako očné zuby. U mŕtvych zubov dochádza k zmene sfarbenia odumretím zubej drene alebo pôsobením výplňového materiálu.

Rozoznávame vonkajšie a vnútorné bielenie zubov. Vonkajšie bielenie sa delí na domáce bielenie, bielenie v ambulancii a ich kombináciu.

Princípom bielenia je rozklad pigmentov oxidáciou na jednoduché zložky: oxid uhličitý, kyslík a vodu. Oxidácia sa dosahuje oxidačnými činidlami, najčastejšie karbamidom peroxidu alebo peroxidom vodíka.

Domáce bielenie je založené na aplikovaní napríklad 16%-tného karbanid peroxidu po dobu niekoľkých hodín denne počas niekoľkých týždňov. Pacient postane násadu z pružného materiálu, ktorá bola vyhotovená na základe odtlačku zubov. Po nanesení bieliaceho gélu sa násada nasadí na zuby, a gél sa nechá pôsobiť niekoľko hodín, spravidla počas spánku. Okrem toho pacient väčšinou dostane špeciálnu zubnú pastu, ktorú použije na čistenie zubov pred a po aplikovaní gélu.

Bielenie v ambulancii sa môže realizovať nanášaním gélu s 35%-tným peroxidom vodíka po dobu niekoľkých minút. Niekedy môže byť oxidácia podporovaná ohrevom alebo svetlom.

Vnútorné bielenie zuba je realizované vložením bieliacej látky do vnútra mŕtveho zuba. Po niekoľkých dňoch sa bieliaca látka vyberie a zub sa riadne ošetrí.

Výsledky bielenia zubov sú individuálne. Sýte sivé a sivohnedé zuby sa bielia ťažšie ako žlté, hnedé alebo oranžové, kedy je výsledok bielenia veľmi dobrý. Bielenie spôsobí prechodnú miernu citlivosť zubov. Okrem toho je potrebné upozorniť, že pacient, ktorý má záujem o bielenie, musí mať kompletne ošetrený chrup a musí dodržiavať určitý stupeň ústnej hygieny.

Účinky bielenia zubov by mali trvať minimálne 2 roky, avšak závisí to od pacienta, prípadne jeho zvykov a stravovania.

Príčiny vzniku diskolorácií môžu byť rôzne. Najčastejšou príčinou je starnutie a užívanie sfarbujúcich zložiek potravy ako je káva, čaj, tabak, Coca-cola, ovocné šťavy, červené víno atď. Počas formovania zubov patria medzi najčastejšie príčiny hlavne, užívanie tetracyklínových antibiotík alebo nadmerné užívanie fluoridovýh preparátov.

V súčasnosti na trhu je dostupných viacero profesionálnych bieliacich metód ambulantného bielenia. Najvhodnejší pre vás vám poradí váš stomatológ.

Bily úsmev V zásade pozitívnymi výsledkami bielenia zubov sú:

  • efektívnosť bielenia,
  • okamžitý a očividný účinok,
  • prirodzený lesk,
  • rýchlosť zákroku 30 - 40 minút,
  • systém kvality a bezpečnosti pod dohľadom stomatológa.

Zubné šperky

Zubné šperky V súčasnosti je dosť vychyteným módnym trendom tzv. „zubný šperk“. Existuje veľa rozličných foriem, farieb a prevedení. Zubné šperky majú trvácnosť 6 - 12 mesiacov, niektoré i dlhšie. Zubné šperky je možné pripevniť len na prirodzené zuby. Môžete ich kedykoľvek dať dole bez toho, aby bol zub poškodený. Najobľúbenejšie sú krištáľovo - priezračné modely, ktoré oslnia pri každom úsmeve.

Pre zubné šperky vo všeobecnosti platí:

  • žiadne vŕtanie,
  • neškodia zubom,
  • jednoduché odstránenie na rozdiel od tetovania alebo piercingu,
  • jednoduchá výmena.

Celá procedúra zubného "ošperkovania" trvá cca 15 minút. Zub je pripravený na prilepenie šperku tak, že na jeho povrch je nanesená tekutina, ktorá pripraví sklovinu, bez toho aby ju poškodila tak, aby sa dal šperk prichytiť. Zubný šperk je prichytený malou kvapôčkou špeciálneho lepidla, ktoré stvrdne po ožiarení špeciálnou lampou a šperk je na mieste.

autor: MUDr. M. Nawaf