ALFADENT

Detská stomatológia

Ošetrovanie detí sa líši od ošetrovania dospelých a vyžaduje si úplne iný prístup. Veľmi dôležitá je trpezlivosť a snaha zbaviť dieťa strachu a navodiť príjemnú atmosféru.

Prerezávanie zubov

Prerezávanie prvých zúbkov je individuálne, prebieha najčastejšie medzi šiestym mesiacom a tretím rokom života. Často býva sprevádzané nepríjemnou bolesťou ďasien. Dieťaťu môžeme pomôcť priložením mokrého studeného uteráka, alebo masážou ďasien, mäkkou zubnou kefkou.

Prerezávanie zubov

Prerezávanie zubov

Kazy prvých zúbkov

Bohužiaľ aj dnes stále koluje nepravdivý mýtus, že o mliečne zuby sa netreba starať, pretože aj tak vypadnú. Zubné kazy postihujú nielen stály chrup, ale i dočasný - mliečny. Pravdou však je, že mliečne zuby tvoria podstatnú súčasť vývoja stálych zubov.

Nebezpečenstvo prvých zúbkov je nielen v nedostatočnej hygiene. Ich najväčším nepriateľom je cukor. Dlhé cmúľanie cumlíka, pitie z cumlíkovej fľašky alebo cmúľanie si prstov môže viesť k nerovnomernému vývoju čeľuste, čo môže mať za následok v neskoršom veku nerovnosť zubov a iné chyby ortodontického charakteru.

Prvá návšteva zubára

Okrem každodennej starostlivosti o zuby je dôležitá aj návšteva zubného lekára. Dieťa by malo navštíviť zubára v čase keď sa mu prerežú mliečne zúbky. Čím skôr prebehne prvá návšteva, tým väčšia je šanca že dieťa sa nebude báť zubára. Táto návšteva nemusí vždy znamenať ošetrenie, malo by isť len o prvý kontakt so zubárom. Rodičia by nemali dopustiť, aby bolesť, opuchnuté ďasná alebo hnedé zuby dieťaťa boli dôvodom k prvej návšteve stomatológa. V tom prípade sa tento prvý kontakt môže zmeniť na traumatizujúci zážitok, ktorý často pretrvá až do dospelosti.

Prevencia

Pacienti by nemali zabúdať na preventívnu prehliadku (periodickú prehliadku), ktorú treba s dieťaťom absolvovať aspoň každých 6 mesiacov. Často sa jedná len o preventívnu prehliadku bez ošetrenia, prípadne spojenú len s jednoduchou aplikáciou fluoridového gélu. Pri pravidelných návštevách spozná dieťa svojho zubára, zvykne si na priestory ambulancie. Pravidelnosť má svoj zmysel pre sledovaní správneho prerezávania a rastu zubov a skorého odhalenia zubného kazu.

autor: MUDr. M. Nawaf