ALFADENT

Otázky a odpovede

Čo je to zubný kaz?

Zubný kaz je ochorenie, ktoré sa vyznačuje úbytkom minerálnych látok (hlavne fosfátu a vápniku) z tvrdých zubných tkanív. Sklovina a zubovina oslabené stratou minerálov sa rozpadajú (pod vplyvom baktérii a cukru) a vzniká kaziaca sa dutina.

Ako sa prejavuje zubný kaz?

Už začiatky zubného kazu sú veľmi nepríjemné, kvôli bolesti pri pití studených nápojov, konzumácii sladkého, slaného jedla. Ak nie je zubný kaz ošetrený, šíri sa plošne pozdĺž hranice skloviny a zuboviny až do hĺbky smerom k zubnej dreni. Výsledkom sú potom nepríjemné bolesti, ktorých liečenie si vyžaduje už väčší zákrok ako iba jednoduché zaplombovanie zubu. Pokazená dutina sa postupne zväčšuje a postupne môže dôjsť až k úplnému zničeniu zubnej korunky.

Postup zubného kazu

Postup zubného kazu

Aká je príčina zubného kazu?

Základnou príčinou vzniku zubného kazu je prítomnosť baktérií, ktoré premenia cukry (sacharidy) na kyseliny. Pôvodné neutrálne prostredie ústnej dutiny sa zmení na kyslé, prekročí určitú hranicu (pH 5,5 ) a dochádza k uvoľňovaniu minerálnych látok- sklovina sa začína rozpúšťať - tím sú dané predpoklady pre vznik zubného kazu.
Na vzniku zubného kazu sa podieľajú 4 základné faktory, bez ktorých sa zubný kaz nevytvorí. Sú to: baktérie, cukry (výživa pre baktérie), zub (hostiteľ na ktorý baktérie pôsobia) a napokon čas pôsobenia.

Zubný kaz

Faktory pôsobiace na vznik zubného kazu

Samostatne tieto faktorý sú neúčinné, ale spoločne vytvoria kaz.

V čom spočíva prevencia proti zubnému kazu?

Prevencia je činnosť, ktorou môžeme vzniku zubného kazu zabrániť alebo znížiť jeho intenzitu. Prevencia spočíva v pravidelnej a dobrej úrovni hygieny ústnej dutiny, zdravej výžive s obmedzením cukrov v potrave a posilnení odolnosti zubných tkanín fluoridami. Pre deti dobrou prevenciou proti zubnému kazu je pečetenie zubov.

Ako rozpoznáme zdravé ďasno?

Zdravé ďasno má bledoružovú farbu a nekrváca ani pri čistení zubov.

Ako rozpoznáme zapálené ďasno?

Zapálené ďasno je začervenené, opuchnuté a ľahko sa rozkrváca - predovšetkým pri čistení (a často takmer bez dôvodu).

Prečo mi krvácajú ďasná?

Pretože sú zapálené, zápal vznikol nedostatočnou a nesprávnou hygienou ústnej dutiny.

Ako vzniká zubný kameň?

V povlaku, ktorý zostane na zuboch z nedostatočnej a nesprávnej hygieny, ktorý potom stvrdne na povrchu zuba.

V čom spočíva funkcia slín?

Sliny riedia kyseliny a sú prirodzenou ochranou zubov. Množstvo slín vplýva na kazovosť zubov: čím viac slín, tým menej kazov, čím menej slín- tým kaz postupuje rýchlejšie.

Ktoré potraviny sú pre zuby najškodlivejšie?

Pri konzumácii jedla záleží na tom kedy, akým spôsobom a ako často sa pre zuby škodlivé potraviny konzumujú. Cukor a cukrom sladené potraviny sú najmä: pekárenské výrobky, cukrárenské výrobky, trvanlivé pečivo, cukrovinky, cukrom sladené nápoje, potraviny obsahujúce škroby.
Čím je jedlo lepkavejšie, tým väčšie je nebezpečenstvo vzniku zubného kazu, lebo k odstráneniu takejto potravy z úst treba dlhší čas. A čím dlhšie pretrváva v ústach kyslé prostredie, tým sú podmienky k rozpusteniu skloviny dlhšie. Preto sú pre zuby škodlivé nielen jednoduché cukry ale aj škroby, hlavne tepelne spracované (rôzne druhy chleba a pečív).

Ktoré potraviny sú pre zuby užitočné?

Najmä mliečne výrobky ako zdroj vápnika, syry, ovocie, zelenina obsahujúce vitamíny A,C, D, ktoré sú zdravé pre naše telo celkovo.

Koľko krát denne is treba čistiť zuby?

Dôležité je nie koľko, ale ako? Najdôkladnejšie by malo byť večerné čistenie pred spaním.

Akú pastu používať?

Najlepšie pasty sú s fluoridom, ten pomáha spevniť sklovinu, čím sa predchádza zubnému kazu.

Aká by mala byť zubná kefka?

S malou čistiacou hlavičkou a hustými, mäkkymi umelými vláknami.

Kedy začíname čistiť zuby?

Dokonca novorodencom by sa mali pretierať ďasná, aby sa vypestoval návyk na čistenie zubov.

Čo používame na čistenie medzizubných priestorov?

Zubné nite, medzizubné kefky.

Čo je zubný povlak?

Zubný povlak je mäkký lepivý povlak, ktorý sa vytvára neustále. Má bielo-žltú farbu a dá sa odstrániť správnou technikou čistenia zubnou kefkou. Zubný povlak obsahuje veľké množstvo baktérií, ktoré sa podieľajú na vzniku zubného kazu, zápalu ďasien.

V čom spočíva bielenie zubov.

Moderná stomatológia pozná niekoľko bieliacich metód. Existujú metódy na domáce, prípadne ambulantné bielenie. Najvhodnejšie a najbezpečnejšie je ambulantné bilenenie zubov pod dohľadom stomatológa. Pri bielení sa na vonkajšiu časť zubov nanesie bieliaci gél. Na zvýšenie účinku pôsobenia gélu sa používa špeciálna lampa s modrým svetlom, čim výsledný efekt je rýchlejší a výraznejší. Moderné metódy ambulantného bielenia umožňujú vybielenie zubov počas jedného cca 45 minútového sedenia.

Je bielenie bolestivý zákrok?

Samotné bielenie nie je bolestivé. Pred celým zákrokom sa na ďasná a pery nanesie ochranný gél, ktorý chráni mäkké tkanivá pred účinkom bieliaceho gélu a lampy. Po bielení sa môže objaviť prechodná citlivosť zubov. Veľmi dobrou prevenciou je nanesenie bezfarebného fluoridového laku na všetky zuby hneď po bielení. Po bielení zubov je veľmi dôležitá zvýšená ústná hygiena.

Ako dlho bielenie vydrží?

Pri dôkladnej a pravidelnej hygiene 2-3 roky. Pri konzumácii nápojov a potravín spôsobujúcich zafarbenie zubov (napr. červeného vína, kávy, čierného čaju, čučoriedok a samozrejme tabaku) aj menej.

Sú amalgámové výplne škodlivé?

Amalgám je jedným z najstarších výplňových materiálov v záchovnej stomatológii. Lekári s ním majú dobré skúsenosti. Súčasné amalgámy v porovnaní so starými sú vylepšené tak, že obsahujú oveľa nižšie množstvo ortuti. Množstvo ortuti, ktorá sa uvoľní pri odstraňovaní starých plomb, pri tuhnutí plomby, alebo pri aplikovaní v ústach, je veľmi malé.

Ktorý výplňový materiál je najlepší?

Každý výplňový material má svoje špecifické vlastnosti (viď články v sekcii Stomatológia). Pri dodržaní správneho ambulantného postupu kvalita a životnosť plomby je veľmi dlhá.

Prečo máme zapách z úst?

Najčastejšou príčinou je zas zlá hygiena a krvácajúce ďasná, nánosy povlakov a kameňa.

Ako odstrániť zápach z úst?

Správnou a pravidelnou ústnou hygienou, odstraňovaním povlakov zo zubov a medzizubných priestorov, zubného kameňa a čistením jazyka. Baktérie produkujú síru, ktorá je základom zápachu v ústnej dutine. Stomatológovia odporučujú absolvovať ústnu hygienu v zubnej ambulancii raz za 6 mesiacov. Prevažná väčšina zubných ochorení vzniká kvôli nedostatočnej a nesprávnej hygiene.

Aké sú spôsoby prevencie proti vzniku zubného kazu?

Zubný kaz môže vzniknuť len pri dolhodobom pôsobení na zub cukru a baktérií. Preto je také dôležité si dôkladne čistiť zuby aspoň dvakrát denne, použivať zubnú niť a rôzné prípravky s fluóridom, ktoré zvyšujú odolnosť proti zubnému kazu.

Čo je implantát?

Je to umelý koreň, ktorý sa umiestni do kosti a drži náhradný zub, alebo mostík. Vyzerá ako skrutka, ktorá sa voperuje do hornej či dolnej čeluste. Je vyrábaný z titanu, lebo ľudské telo reaguje na tintán veľmi dobre. Implantáty sú fixované v kosti, aby poskytli pevný základ pre jeden, alebo viac náhradných zubov či mostíkov.

Za akých okolnosti sa implantáty nedoporučajú?

Vhodnosť implantátu by mal zhodnotiť stomatochirurg. Vo všeobecnosti implantáty nie sú vhodné pri chorobách, ktoré zhoršujú ich zhojenie s ľudským telom. (cukrovka, nádorové choroby, paradontóza a iné).

Aká je životnosť zubných implantátov?

Súčasná stomatologická prax preukázala, že pri správnej starostlivosti je možne rátať s ich doživotným používaním a aj preto sú zubné implantáty finančne náročné.