ALFADENT

Zubný kaz

Vznik a príčiny zubného kazu

Zubný kaz je ochorenie, ktoré sa vyznačuje úbytkom minerálnych látok (hlavne fosfátu a vápniku) z tvrdých zubných tkanív. Sklovina a zubovina oslabené stratou minerálov sa rozpadajú a vzniká kaziaca sa dutina.

Už začiatky zubného kazu sú veľmi nepríjemné, kvôli bolesti pri pití studených nápojov, konzumácii sladkého, slaného jedla. Ak nie je zubný kaz ošetrený, šíri sa plošne pozdĺž hranice skloviny a zuboviny a do hĺbky smerom k zubnej dreni. Výsledkom sú potom nepríjemné bolesti, ktorých liečenie si vyžaduje už väčší zákrok ako iba jednoduché zaplombovanie zubu. Pokazená dutina sa postupne zväčšuje a postupne môže dôjsť až k úplnému zničeniu zubnej korunky.

Postup zubného kazu

Tu vidíme postup zubného kazu zo skloviny cez zubnú dreň až ku kosti.

Základnou príčinou vzniku zubného kazu je prítomnosť baktérií, ktoré premenia cukry (sacharidy) na kyseliny. Pôvodné neutrálne prostredie ústnej dutiny sa zmení na kyslé, prekročí určitú hranicu (pH 5,5 ) a dochádza k uvoľňovaniu minerálnych látok- sklovina sa začína rozpúšťať - tím sú dané predpoklady pre vznik zubného kazu.

Niekoľko faktov

So správnou technikou a dentálnymi pomôckami takmer každý môže mať čisté zuby a zdravé ďasna, nezabúdajme tiež na dôslednosť a disciplínu. Jedno dôsledné čistenie zubov denne, hlavne večer, pred spaním, je oveľa účinnejšie ako 3 denné nekvalitné čistenia.

Zubný povlak je vždy príčinou zápalu ďasien. Zubný kaz a zápal ďasien nie sú dedičné choroby, napriek domnienkam väčšiny pacientov a dokonca aj pri geneticky zdedenej slabosti zubov je správna ústna hygiena tým najlepším spôsobom, ako si zaistiť zdravie zubov.

Zubný povlak sa nedá odstrániť ústnou vodou, ale latky obsiahnuté v ústnej vode dokážu účinne spomaliť jeho vplyv.

Zápach z úst nepochádza zo žalúdka. Jeho príčinou je zanedbaná starostlivosť o ústnu dutinu. Okrem cibule, cesnaku, tabaku a kávy, musíme zdôrazniť, že jeho príčinou môžu byť aj iné zdravotné problémy, ako napríklad poruchy funkcie obličiek a močového mechúra, či tráviaceho systému.

Často návšteve stomatológa bráni nedostatok informácií a strach z detstva, ktorý treba prekonať. Odborná prax zubárov preukázala, že na Slovensku je veľmi zlá ústna hygiena, napriek tomu, že moderná stomatológia disponuje všetkými prostriedkami na kvalitné ošetrenie.

autor: MUDr. M. Nawaf