ALFADENT

Pre mamičky a ich deti

Tehotenstvo a zuby

Tehotenstvo je veľmi dôležité obdobie v živote ženy. Je preto pochopiteľné, že žena počas tehotenstva rieši iné, dôležitejšie problémy, ako stav zubov. Ale netreba zabúdať, že práve v tomto období si naše zuby vyžadujú zvýšenú starostlivosť a pozornosť.

Vzhľadom na zvýšenú hladinu estrogénov počas tehotenstva najčastejšie sa objavujú zápaly ústnej sliznice, bujnenia ústnej sliznice, zvýšený predpoklad výskytu zubného kazu.

Gingivitída, alebo zápal ústnej sliznice zvnika kvôli zmene hormonálneho balansu, a s nim spojeným väčším prekrvením organizmu, čo sa môže prejavovať náchylnosťou ku krvácaniu z ďasien, zápachu, bolestiam a rôznym zápalom ústnej dutiny. Musíme podotknúť, že táto tehotenská gingivitída sa objavuje takmer u 95 % všetkých tehotných., preto treba zvýšiť ústnu hygienu.

Bujnenia ďasien sa začnú prejavovať asi od tretieho mesiaca tehotenstva a môžu vyvolať bolesť a silné krvácanie.

Rozšírenie zubného kazu a to najmä v miestach už zubným kazom postihnutých. Súvisí to s vplyvom hormonálnych zmien na naše sliny a vyšším obsahom kyselín v nich.

Musíme upozorniť budúce mamičky, že návšteva stomatológa je o niečo zložitejšia, lebo pri ambulantných vyšetreniach môžu vzniknúť nebezpečenstvá spojené s röntgénovými lúčmi, liekmi, bolesťami a stresom. Treba ale povedať, že dnešné moderné rőntgenové digitálne prístroje vyžarujú veľmi nízku dávku lúčov, a tým pádom sú bezpečnejšie. Preto odporúčame vyhýbať sa vyšetreniam počas prvých troch mesiacov tehotenstva, prípadne presunúť profylaktické návštevy zubára až po štvrtom mesiaci. Anestetické lieky sa počas tehotenstva môžu do určitého stupňa nasadzovať rovnako ako prípravky proti bolesti a určité antibiotiká, ale v každom prípade sa neodporúčajú väčšie chirurgické zákroky, alebo komplikovanejšia protetická liečba. Akokoľvek, dlhoročná prax stomatológov ukazuje, že ženy s ošetrovanými zubami sú dentálnou problematikou zaťažované značne menej, resp. nie sú zaťažované takmer vôbec. Rovnako málo podľa klinických štúdii sú zuby tehotných oslabované stratou kalcia. Ten sa v prípade potreby odbúrava z kostí a privádza sa plodu.

Deti

S ústnou hygienou dieťaťa by sme mali začať hneď po narodení, keď mu utierame ústa po každom jedle, dokonca aj po materskom mlieku. Zuby začíname čistiť deťom po ich prerezaní. Ak dieťa od malička dostane dobrý základ hygieny úst, od 3 rokov by si mohlo čistiť zuby samé, rodičia len dočisťujú, prípadne kontrolujú.

Mliečne (dočasné) zuby zohrávajú veľmi dôležitú úlohu nie iba pri žuvaní, fonetike, ale aj pri vzhľade dieťaťa. Mliečne zuby totiž ovplyvňujú vývoj čeľusti a postavenie stálych zubov. Preto sa treba o mliečne zuby starať a treba zabraňovať ich predčasnej strate, inak môže dôjsť k závažným problémom v zubnom vývoji dieťaťa. Korene mliečnych zubov sa po skončení vývoja začínajú skracovať, pretože na ich miesto sa začínajú tlačiť zuby stále. Keď mliečny zub vypadne, alebo ho odstráni zubný lekár, má krátky alebo žiaden koreň. Mliečne zuby sa z čeľuste prirodzene uvoľňujú, a to najprv rezáky (medzi 5-8 rokom), potom špicaky (medzi 10-12 rokom), ako aj stoličky (medzi 10-12-rokom).

Dôležité je obdobie zmiešaného chrupu, čo je vlastne kombinácia mliečnych a stálych zubov, v rôznom štádiu vývoja. Toto obdobie začína okolo piateho až šiesteho roku prerezávaním prvej stálej stoličky a pokračuje do 12 až 13 rokov.

Trvalé (stále) zuby sa začínajú prerezávať v priebehu piateho až šiesteho roku dieťaťa. Ako prvý stály zub sa prerezáva prvá stála stolička a to hneď za dočasnými stoličkami. Nazýva sa "Šestka", pretože je šiesta v zubnom oblúku. Väčšina rodičov sa často domnieva, že ešte ide o mliečny zub. Tento nový stály zub je mimoriadne dôležitý pre dobré rozžuvanie jedla. Jeho správna pozícia v čeľusti ovplyvňuje potom aj správne postavenie ďalších stálych zubov. A práve strata tohto zubu v období školského veku je príčinou mnohých zubných komplikácií.

Pečatenie zubov

Dôvodom pečatenia zadných zubov je fakt, že žuvacie plochy týchto zubov majú členitý, ryhovaný, niekedy až porézny povrch. Tento povrch je vhodné miesto na ukladanie zvyškov potravy, v ktorých najčastejšie dochádza k procesom, vedúcim k tvorbe zubného kazu. Predísť tomuto je možné zapečatením uvedených rýh.

Samotné pečatenie pozostáva z nasledujúcich krokov:

  • vyčistenie zuba špeciálnou pastou,
  • príprava rýh zuba,
  • nanesenie a vytvrdenie hmoty na pečatenie,
  • lokálna fluoridácia povrchu zuba.

Zub, ošetrený takýmto spôsobom, má hladký povrch a nemá hlboké ryhy, do ktorých by sa mohli usadzovať zvyšky jedla. Toto je základný princíp preventívnej ochrany žuvacích plôch pred zubným kazom.

Stomatológovia odporúčajú pečatiť zuby deťom hneď po tom, čo dôjde k ich prerezaniu na povrch. Pečatiť je možné mliečne zuby, hlavne ak majú hlboké ryhy. Obmedzí sa tým prvotné infikovanie detského chrupu zubným kazom a následné šírenie kazu na trvalé zuby. Ale prioritne pečatíme trvalé zuby. Ide o štyri zuby – prvé moláre (šestky), ktoré sa u detí objavia približne vo veku šiestich rokov. Pečatiť je možné aj niektoré prípady plombovaných zubov, závisí to od odborného posúdenia stomatológa. Je možné pečatiť zuby aj dospelým pacientom, v súčasnosti je to bežné ošetrenie v záchovnej stomatológii. Pečatenie vydrží 3 až 5 rokov, kým sa nezhryzie alebo nepoškodí iným spôsobom. Odporúčame pacientom absolvovať stomatologickú prehliadku každých 6 mesiacov, najmä v prípade, že nemajú zapečatené zuby. V praxi sa používajú biele alebo priesvitné pečatidlá. Odporúčame používať biele pečatidlá, kvôli jednoduchej vizuálnej kontrole stavu zapečatenia rýh. Pečatenie nenahrádza fluoridáciu, ale kombinácia pečatenia a fluoridácie zubov znásobuje efekt preventívnej ochrany pred zubným kazom.

Mnohoročné výsledky pečatenia stomatológmi jednoznačne potvrdili, že pečatenie rýh zadných zubov podstatným spôsobom znižuje tvorbu zubného kazu na týchto miestach. Tiež treba podotknúť, že pečatenie je ekonomicky najvýhodnejšia ochrana pred zubným kazom.

autor: MUDr. M. Nawaf